CBI Pro-Akademia

Aktualności

BeBOP: nowe pomysły na redukcję emisji CO2 w przemyśle chemicznym – biomasa, metanol i Power-to-X

04-10-2024

1 października 2024 rozpoczęliśmy realizację nowego projektu w ramach programu Horyzont Europa. Projekt BeBOP jest inicjatywą, która pomoże wesprzeć transformację branży chemicznej w kierunku gospodarki zrównoważonej. 
 
Czym zajmie się BeBOP?  
Metanol jest kluczowym towarem w sektorze chemicznym i może odegrać ważną rolę przy dekarbonizacji przemysłu chemicznego oraz gałęzi transportu, które są trudne do zelektryfikowania. Dotychczas większość metanolu (98 Mt/rok) jest produkowana z paliw kopalnych, co generuje znaczące netto emisje CO2. Biomasa stanowi zrównoważoną alternatywę, jednak tradycyjne procesy produkcji metanolu z biomasy osiągają jedynie ok. 40–45% konwersji węgla. Reszta tego pierwiastka nadal jest emitowana jako CO2, co prawda ze źródła odnawialnego, niemniej pozostaje znaczna przestrzeń do poprawy.  
 
Projekt BeBOP ma na celu stworzenie nowej, innowacyjnej instalacji typu PBtX (od Power and Biomass to X) do przetwarzania biomasy i energii na metanol. Dzięki integracji elektrolizera w procesie uzdatniania gazu syntezowego koncepcja BeBOP może podwoić wydajność produkcji metanolu i osiągnąć konwersję ponad 95% węgla z biomasy do metanolu. Projekt zakłada osiągnięcie TRL 6 i budowę instalacji pilotażowej, która będzie gotowa do przeskalowania i zastosowania w europejskim przemyśle chemicznym. 
 
W krótko- i średnioterminowej perspektywie BeBOP zakłada możliwość obniżenia kosztów produkcji metanolu poniżej 250 €/t oraz redukcję emisji CO2 o ponad 30 Mt rocznie, co stanowi 3% emisji CO2 pochodzących z przemysłu chemicznego. Projekt przyczyni się do wzmocnienia cyrkularności sektora, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, obniżenia kosztów produkcji metanolu i stworzenia nowych miejsc pracy. 
 
Rola CBI Pro-Akademia
W ramach projektu CBI Pro-Akademia pracować będzie nad nowymi metodami odzysku cennych pierwiastków (m. in metali ciężkich) ze stałych pozostałości po procesie zgazowania. Działanie to stanowi istotny wkład w transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego oraz redukcji wpływu procesów przemysłowych na środowisko naturalne. 
 
Kluczowy personel CBI Pro-Akademia zaangażowany w realizację projektu: 
- dr inż. Marcin Siedlecki, z dwudziestoletnim doświadczeniem, m. in. w badaniach procesów zgazowania biomasy oraz oczyszczania gazu. 
- dr inż. Sergii Bespalko, z piętnastoletnim doświadczeniem badawczym w dziedzinie mechaniki płynów oraz elektrolizy. 
 
Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony projektu na platformie CORDIS: https://cordis.europa.eu/project/id/101178117. 
 
 

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa” na podstawie umowy o dofinansowanie nr 101178117

Newsletter