Aktualności
Biomasa miskanta z terenów marginalnych i zanieczyszczonych
Zgromadzenie Ogólne Projektu MISCOMAR+ odbyło się w Nochten w Niemczech w dniach 11-13 października 2022 roku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele konsorcjum projektowego: dr Elaine Jensen, Aberystwyth University, koordynator projektu; dr Andreas Kiesel, Eva Lewin i Nirvana Marting z Uniwersytetu Hohenheim, dr Marcin Siedlecki z CBI Pro-Akademia, dr hab. Marta Pogrzeba, prof. Instytutu i dr Jacek Krzyżak z IETU oraz Uwe Kuhn i Carmen Retzela z Kuehn Innocast. Podczas spotkania członkowie konsorcjum przedstawili postęp prac nad projektem w ramach poszczególnych pakietów zadaniowych.
Omówiono plany publikacji wyników badań. Spotkanie było również okazją do wizyty terenowej na poligonie badawczym Uniwersytetu Hohenheim i Kuehn Innocast, gdzie badana jest możliwość uprawy miskanta na marginalnym terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.
O projekcie MISCOMAR+
Celem projektu jest optymalizacja kluczowych kroków w całym łańcuchu wartości - od sposobu uprawy roślin do końcowego wykorzystania wytworzonej biomasy. Określone zostaną również możliwości wykorzystania w gospodarce obiegu zamkniętego pozostałości po procesie konwersji biomasy, ze szczególnym uwzględnieniem odzysku metali ciężkich i zastosowań powstałego biowęgla.
Projekt jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum w składzie:
- ABERYSTWYTH UNIVERSITY
- INSTITUTE FOR ECOLOGY AND INDUSTRIAL AREAS
- UNIVERSITY OF HOHENHEIM
- GIEßEREITECHNIK KÜHN
- UNIVERSITY OF NOTTINGHAM
- IMPERIAL COLLEGE LONDON
- TERRAVESTA ASSURED ENERGY CROPS
- TERRAFFIX SOIL SOLUTIONS LTD
- RESEARCH AND INNOVATION CENTRE PRO-AKADEMIA
Projekt MISCOMAR+ jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu ERA-NET FACCE SURPLUS: ,,Sustainable and Resilient agriculture for food and non-food systems”.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na jego stronie internetowej.