CBI Pro-Akademia

Aktualności

Jak poprawiać efektywność energetyczną budynków publicznych?

26-11-2020

Większość istniejących budynków publicznych w Polsce została zbudowana przed dwudziestoma lub więcej laty, w wyniku czego ich parametry techniczne nie odpowiadają współczesnym standardom efektywności energetycznej. Chociaż renowacja budynków wydaje się być pilną kwestią niezależnie od typu własności budynku, to modernizację łatwiej jest zrealizować w budynkach prywatnych. Renowacja budynków publicznych jest trudniejsza, ponieważ władze lokalne borykają się ze znacznymi ograniczeniami budżetowymi, a także brakiem wiedzy na temat rozwiązań i kosztów nowoczesnej renowacji budynków.

Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być „niemal zeroenergetyczne”, czyli zużywać minimalną ilość energii na ogrzewanie, wentylację czy oświetlenie zewnętrzne. Czy podobne wymogi stoją również przed budynkami już istniejącymi? W jaki sposób można ocenić standard energetyczny budynku, jak zmieniały się wymogi stawiane budynkom w czasie oraz co mogą zrobić administratorzy i właściciele budynków publicznych aby obniżyć koszty energii? Jak samorządy radzą sobie z rosnącymi kosztami energii i starzejącymi się budynkami? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy 26 listopada 2020 r. na bezpłatnym webinarze pt. „Efektywność energetyczna budynków publicznych – doświadczenia Miasta stołecznego Warszawy, użyteczne narzędzia i źródła finansowania”

Podczas webinaru przedstawione zostały wymogi stawiane budynkom publicznym w zakresie charakterystyki energetycznej budynku, w jaki sposób dokonuje się oceny budynku oraz w jaki sposób można ograniczać zapotrzebowania na energię w budynku. Dobre praktyki w zakresie zarządzania energią w budynkach na poziomie miasta zaprezentował przedstawiciel Miasta st. Warszawa. Doświadczenia w opracowaniu ścieżki renowacji energetycznej budynków przedstawiło Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. 

Prelegenci:

 

 

 

                

 

Webinar został zrealizowany w ramach projektu FEEDSCHOOLS, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Interreg Central Europe oraz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

Newsletter