Aktualności
Narzędzie Zero Carbon jako wsparcie dla zrównoważonej produkcji w przemyśle
Eksperci z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia poprowadzili warsztaty dotyczących projektowania narzędzia Zero Carbon Tool w ramach projektu REUSE2030. Warsztat był częścią spotkania konsorcjum projektu, które miało miejsce w czeskim Liberec w dniach 28-29 stycznia 2025 roku.
Na warsztatach specjaliści z CBI Pro-Akademia przedstawili wyniki przeglądu 23 narzędzi do analizy śladu węglowego w przemyśle, w tym nowozelandzkiego Climate Action Toolbox. Dodatkowo zaprezentowali wnioski z warsztatu online partnerów projektu REUSE2030, który odbył się latem 2024 roku.
Dzięki narzędziu Zero Carbon Tool przedsiębiorstwa będą mogły:
- przeprowadzać kalkulacje środowiskowe na etapie projektowania produktów oraz optymalizować systemy produkcyjne,
- otrzymywać wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących projektowania produktów i optymalizacji produkcji oparte na analizie LCA,
- uzyskać wskazówki dotyczące projektowania praktyk produkcyjnych w celu redukcji strumieni odpadów.
Zero Carbon Tool będzie aplikacją internetową dostosowaną do specyficznych potrzeb branży mechanicznej. Narzędzie umożliwi ocenę oddziaływania środowiskowego produktów branży mechanicznej z kategoriami i wskaźnikami wpływu specyficznymi dla branży. Będzie sugerować także wskazówki dotyczące zrównoważonego projektowania i praktyk produkcyjnych.
Projekt REUSE2030 ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju przemysłu w Europie Środkowej poprzez promowanie modeli gospodarki o obiegu zamkniętym.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: https://www.interreg-central.eu/projects/reuse2030/
Projekt REUSE2030 jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Interreg EUROPA ŚRODKOWA 2021-2027
Projekt REUSE2030 jest współfinansowany ze środków polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pn. Projekty Międzynarodowe Współfinansowane