Aktualności
Zakończyliśmy kolejny projekt dla innowacyjnych firm
Projekt „Doradztwo KSI KSU dla innowacyjnych” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i został zakończony z końcem sierpnia. Celem projektu było ułatwienie przedsiębiorcom z terenu całej Polski dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości usług doradczych, niezbędnych z punktu widzenia prowadzenia działalności innowacyjnej. W projekcie udział wzięło 39 przedsiębiorstw z Polski, z sektora MŚP zainteresowanych wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań.
W ramach projektu świadczone były następujące usługi doradcze o charakterze proinnowacyjnym:
Etap I – audyt innowacyjności – polegający na identyfikacji możliwości rozwoju i potrzeb przedsiębiorcy w obszarze innowacji: produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych. W audycie udział wzięło 39 przedsiębiorstw.
Rezultatem I Etapu było opracowanie raportu dla firmy zawierającego:
- min. 2 rekomendacje wraz z uzasadnieniem biznesowym
- analizę możliwości zaspokojenia potrzeby zgłoszonej przez przedsiębiorcę
- analizę pozycji rynkowej
- analizę modelu biznesowego
- analizę finansową
- analizę organizacji i zarządzania
- analizę dojrzałości technologicznej
Etap II – doradztwo we wdrożeniu rekomendacji. 10 przedsiębiorstw w ramach II etapu otrzymało kompleksowe doradztwo mające na celu doprowadzenie do wdrożenia w przedsiębiorstwie rozwiązania innowacyjnego zarekomendowanego w raporcie z audytu.
Rezultaty II Etapu:
- raport z doradztwa
- umowa o współpracy zawarta między jednostką naukową lub innym podmiotem a przedsiębiorstwem mająca na celu opracowanie na wyłączne potrzeby tego przedsiębiorstwa innowacyjnego rozwiązania zarekomendowanego w audycie i doradztwie.
Podpisane zostało 10 umów, w tym: 6 z jednostkami naukowymi (Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Techniczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy, PIMOT w Warszawie) i 4 z innymi podmiotami (firmami doradczymi)
Przykłady innowacyjnych rozwiązań zarekomendowanych przez konsultantów KSI w ramach audytu innowacyjności oraz wdrażanych w ramach doradztwa:
- Zagospodarowanie odpadów pogorzelnianych na cele energetyczne poprzez wdrożenie technologii biogazowych.
- Wdrożenie innowacyjnej linii technologicznej do przygotowania (obierania) i zamrażania surowej cebuli oraz zagospodarowania odpadów w zamkniętym obiegu energetycznym przy zastosowaniu przemysłowego systemu zarządzania energią.
- Wdrożenie innowacyjnej technologii odzysku ciepła w procesie hartowania szkła w celu zwiększenia efektywności energetycznej.
- Wdrożenie zintegrowanego systemu typu e-drukarnia z systemem zarządzania firmą.
- Wdrożenie rozwiązania innowacyjnego polegającego na opracowaniu technologii prasowalniczej innowacyjnych tkanin typu thermolite, thermovelour, color safe i klimeo.
- Wdrożenie innowacyjnego rozwiązania polegającego na zagospodarowaniu ścieków poprodukcyjnych oraz odpadów poubojowych na cele energetyczne poprzez wdrożenie mikro-instalacji biogazowej z biologiczną oczyszczalnią ścieków.